Atrakcje turystyczne Kenii

Kenia przez wielu jest uznawana za najpiękniejszy kraj na świecie i z pewnością każdy, kto miał możliwość się tu wybrać i ją zwiedzić, może się z tym stwierdzeniem zgodzić. Oczywiście jej największą atrakcją są parki narodowe, choć warto skupić się także i na innych obiektach, których przegapić zwyczajnie nie można. Przyjrzyjmy się w związku z tym najciekawszym atrakcjom turystycznym tego kraju.

[mappress mapid=”1″]

Amboseli

Park Narodowy Amboseli rzecz jasna przyciąga wielu turystów, choć oczywiście nie możemy się temu dziwić. Zauważmy na wstępie, że przede wszystkim dlatego, iż znajduje się tu najwyższa góra Afryki Kilimandżaro o wysokości 5 985 m n.p.m, która usytuowana jest w Tanzanii.

Pamiętać trzeba, że nazwa tego parku pochodzi od wyschniętego jeziora, które zobaczymy jako pierwsze przy wjeździe do Parku Narodowego Amboseli. W języku lokalnym oznacza to ziemie alkaliczne i nie bez powodu, bo gleba jest tu naprawdę zasadowa, a więc na początku wspaniałych zielonych krajobrazów nie zobaczymy, choć poruszając się wgłąb niego, na pewno natkniecie się na liczne sawanny, łąki, bagna czy gaje palmowe i akacjowe.

Wbrew pozorom królem parku, który został utworzony w roku 1974 nie jest lew, ani też gepard czy leopard. Oczywiście miano to należy do słonia, którego z pewnością będziecie mieli okazję zobaczyć w pełnej okazałości. Poza tym natkniecie się też na flamingi, ibisy, pelikany, zimorodki, strusie, sępy, antylopy, hieny, szakale, karakale, zebry, żyrafy i bawoły.

Masai Mara

Najliczniej odwiedzanym miejscem w Kenii jest Rezerwat Masai Mara, który od 1977 roku jest obszarem chronionym. Jako że od zamierzchłych czasów tereny te należały do Masajów także i dziś mogą oni tu przebywać. Prowadzą oni naturalny tryb życia, który kojarzyć nam się może z epoką kamienia. Ich wioskę spotkać można przy wjeździe do parku. Warto zauważyć, że przyzwyczaili się oni już do wizyty turystów, a więc okazać się może, że za zwiedzenie ich domu będziemy musieli zapłacić.

Jak wspomnieliśmy do Masai Mara przybywa wielu turystów, a więc co najważniejsze, trzeba tutaj respektować szlaki turystyczne i naturalne środowisko zwierząt. Wszystko po to, aby teren ten był jak najdłużej zachowany w pełnej okazałości bez najmniejszej ingerencji ze strony człowieka.

Najwięcej turystów zjeżdża tu przed świętami Bożego Narodzenia, choć najlepiej jest do Masai Mara wybrać się w okresie od lipca do października, kiedy to stada bawołów, zebr i antylop gnu przybywają tu z tanzańskiego parku Serengeti w poszukiwaniu pożywienia. Poza nimi w tym rezerwacie spotkamy również lwy, gepardy, leopardy, hipopotamy, krokodyle, małpy, a przy odrobinie szczęścia nawet białego lub czarnego nosorożca.

Park Narodowy w Nairobi

W pobliżu stolicy kraju znajduje się założony w 1946 roku Park Narodowy. Jest on bardzo interesujący, a spotkamy w nim hipopotamy, ptaki, gazele, zebry, żyrafy, antylopy, lwy, gepardy i leopardy. Wielu turystów odstrasza jednak smog, a także widoczne stąd drapacze chmur, które są jedną z wizytówek stolicy.

Park Narodowy Tsavo

Tsavo to największy park narodowy w Kenii bogaty w systemy rzeczne, źródła, oazy i gaje akacjowe. Przecina on główną drogę dzielącą Nairobi z Mombasą, dzieląc go na Tsavo Zachodnie i Wschodnie.

Jako że dojazd jest tutaj najprostszy w parku tym spotkać można wielu turystów. Jeśli już zamierzamy się tu wybrać, to najlepiej zrobić to zaraz po porze deszczowej. Wówczas Tsavo pięknie się zieleni. Nie zapominajmy jednak także i o wulkanicznych źródłach Mzima, w których okolicy położona jest przepiękna oaza bogata w palmy, ptaki wodne, krokodyle i hipopotamy.

Stolica Nairobi

Stolicą Kenii jest Nairobi. Mimo że kraj sam w sobie jest daleki od nowoczesności i zurbanizowania, to w Nairobi jak najbardziej znajdziemy duże fabryki i wieżowce. Sama stolica położona jest natomiast na wysokości 1800 m n.p.m. u podnóża góry Aberdare i źródeł rzeki Athiw.

Jest ona miastem bardzo kosmopolitycznym, gdzie nie brak hoteli, restauracji, barów czy centrów handlowych. Życie toczy się tutaj dość szybkim tempem i w zasadzie nie ma ono nic wspólnego z tak pięknymi parkami narodowymi.

Chcąc poznać prawdziwą atmosferę Nairobi, na pewno wybrać się trzeba na masajski bazar, gdzie kupisz lokalne pamiątki jak bransoletki z koralików, naszyjniki i pierścionki. Pamiętaj, że Masajowie to jeden z naturalnych ludów Kenii, ale doskonale potrafią oni sobie radzić w nowoczesnym świecie. Tak więc nawet zdjęcie z Masajem może Cię nieco kosztować. Poza tym polecamy też zwiedzić Muzeum Narodowe, gdzie znajdziecie eksponaty archeologiczne, etnograficzne i krajoznawcze.

Watamu

Watamu to z kolei idealne miejsce dla tych, którzy miłują sobie podmorski świat. Ta niewielka miejscowość znajduje się nieco ponad dwadzieścia kilometrów na południe od miasta Malindi. Posiada ona między innymi swój własny podwodny park morski, w którym podziwiać możemy między innymi rafy koralowe oraz inne elementy, które tworzą podwodny świat. Jak najbardziej warto skusić się na wizytę w tym miejscu.